Święta Anna z Faras

Zosia DIY, Inspiracje 5 Comments

Od 18 października Muzeum Narodowe udostępnia zwiedzającym Galerię Faras. Jest naprawdę godna polecenia! Szczególe wrażenie zrobił na mnie fresk przedstawiający twarz św. Anny.

św. Anna z Farasźródło zdjęcia: strona Muzeum Narodowego w Warszawie

Należy on do grupy wielu innych fresków odkrytych w latach 60. przez polskich archeologów na pustyni nubijskiej. Podczas wykopalisk grupa prof. Kazimierza Michałowskiego liczyła na odnalezienie starożytnej świątyni egipskiej. Z piasku wydobyła się jednak chrześcijańska katedra. Ta niezwykła historia została przedstawiona w towarzyszących wystawie trzech filmach. Ekspozycję trzeba zobaczyć samemu, ja pokażę Wam moją pracę nią zainspirowaną…

Jakiś czas temu zostałam poproszona o pomalowanie starej drewnianej skrzynki. Nie chciałam przykrywać farbą całej powierzchni, zrobiłam więc obrazek tylko na środku. Na wieczku były dwie poprzeczne listewki. Tworzyły coś na kształt ramki, zdecydowałam więc, że nie będę wychodzić poza nie.

skrzynka

Najpierw zrobiłam biała podmalówkę, tak, żeby później nie prześwitywały napisy, a kolory były wyraźnie widoczne.

zagruntowana skrzynka

Później naszkicowałam ołówkiem twarz świętej Anny. Zanim fresk został zniszczony znajdowała się obok niej prawdopodobnie Maryja z Dzieciątkiem. Byłaby to więc tzw. św. Anna Samotrzecia. Gest przyłożenia palca do ust kojarzy się dziś przede wszystkim z nakazem milczenia. Mógł jednak także oznaczać modlitwę.

szkic

Następnie namalowałam twarz, starając się odwzorować rysy i kolorystykę.

św. Anna

Na koniec dodałam złote tło. Na ikonach ten kolor symbolizuje boskość i nadprzyrodzoność.

św. Anna z Faras

Zabezpieczyłam jeszcze całość lakierem i skrzynka była gotowa. Mam nadzieję, że jej zawartość będzie odpowiadała obrazowi na wieczku:)

ZosiaŚwięta Anna z Faras

Comments 5

    1. Post
      Author
    1. Post
      Author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *