Rzymskie wakacje

Zosia Inspiracje Leave a Comment

Właśnie wróciliśmy z naszego 11-dniowwego wyjazdu do Rzymu i na gorąco chcę podzielić się z Wami pierwszymi wrażeniami. To naprawdę niezwykłe miasto. Pełne zabytków, kolorów, smaków… Jestem pewna, że jeszcze długo będę je wspominać:) Zwłaszcza w zimowe wieczory, które przy obecnej pogodzie wydają się takie bliskie…

Początkowo planowaliśmy jakiś wypad na plażę, ale w samym mieście jest tyle do zobaczenia, że żal nam było je opuszczać. Trafiliśmy na piękną, słoneczną pogodę, a temperatura utrzymywała się ok. 25 stopni – w sam raz na zwiedzanie. Październik to podobno jeden z najbardziej deszczowych miesięcy w Rzymie, ale my mieliśmy tylko jeden taki dzień.

24

Zdecydowaliśmy się nie mieszkać w hotelu, ale wynajęliśmy niewielki pokój na uroczym Zatybrzu. Trastevere (bo tak brzmi włoska nazwa) to dzielnica nieco oddalona od centrum, pełna wąskich uliczek i pięknych zakątków. Tam najbardziej opłaca się jeść podczas pobytu w Rzymie – ceny są niższe, a na każdym rogu znajduje się jakaś kawiarnia, tratoria, czy osteria. Na temat jedzenia zrobię jeszcze osobny wpis:)

3

Zwiedzaliśmy baaardzo dużo. Od dawna interesuję się historią sztuki, więc szykowałam się do tego już przed wyjazdem. Niezwykłe jest to, że w Rzymie jest tak dużo znaków historii – od starożytności, przez średniowiecze, renesans, aż do epoki nowożytnej. Staraliśmy się odwiedzić wszystkie „obowiązkowe” miejsca  takie jak Forum Romanum, czy Koloseum.

28

Przy takich okazjach sporo czytaliśmy (w trakcie zwiedzania i podczas odpoczywania:), żeby jak najwięcej dowiedzieć się o danym miejscu. Ponieważ nie wynajmowaliśmy przewodników, sami musieliśmy się sporo douczyć:) To jakie starożytni Rzymianie stosowali rozwiązania architektoniczne i inżynieryjne jest naprawdę fascynujące.

32

Prawie wszędzie chodziliśmy na piechotę, żeby jak najlepiej poznać miasto i poczuć jego klimat. Nie był to więc szczególnie wypoczynkowy pobyt, ale na pewno bardzo inspirujący. Jak widać na poniższym zdjęciu, nie wszystkie z ulic Rzymu są małe i wąskie, niektóre, to szerokie aleje. Mimo to zabudowa jest dosyć niska. Chociaż przeszliśmy naprawdę znaczną część miasta, nie trafiliśmy na żaden wieżowiec.

59

Chociaż ceny w Rzymie są dosyć wysokie, to jedno jest za darmo – woda! W samym mieście znajduje się mnóstwo fontann i woda w większości z nich nadaje się do picia. W upalne dni była ona świetną ochłodą. Przynajmniej na tym mogliśmy zaoszczędzić:)

f5

Rzym to także bogata roślinność, która stanowi piękną oprawę dla zabytków i dodatkowo urozmaica miejską przestrzeń. Zachwycałam się tym, jak wyjątkowe rosną tam okazy i jak soczyste są ich kolory.

20

Wielu mieszkańców ma na swoich balkonach prawdziwe małe ogrody. Ich zieleń pięknie kontrastuje ze starymi murami.
42

Mam nadzieję, że spodobała Wam się ta pierwsza porcja zdjęć z Wiecznego Miasta. Niedługo pojawi się kolejny wpis, tym razem dotyczący zwiedzania pięknych kościołów i wyjątkowych pałaców:)

ZosiaRzymskie wakacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *