kadr

Polscy ilustratorzy

Zosia Inspiracje, Książki 2 Comments

Od wczoraj w warszawskiej Zachęcie można odwiedzać wystawę poświęconą współczesnym polskim ilustratorom książek dla dzieci. Jej ciekawym uzupełnieniem może być skromna wystawa twórców z lat 50.-80. dostępna w Muzeum Drukarstwa na ul. Ząbkowskiej.

Cieszę się bardzo, że coraz więcej mówi się o tej dziedzinie sztuki, która do tej pory była w Polsce raczej marginalizowana. Muzeum Drukarstwa w malutkiej ekspozycji (składającej się niestety głownie z niewielkich reprodukcji) przypomniała najważniejsze nazwiska. Mamy więc prace m.in.: J. M. Szancera, Józefa Wilkonia, Janusza Stannego.

3

Ilustracje zostały podzielone według miejsca występowania w książce na: okładki, wyklejki, strony tytułowe, prace całostronicowe, śródtekstowe.

Muzeum Drukarstwa

źródło zdjęcia: strona Muzeum Drukarstwa

Krótkie odwiedziny w muzeum mogą być miłą sentymentalną podróżą do książek z dzieciństwa. Ja odnalazłam sporo znajomych prac, a starsze osoby mają na to na pewno jeszcze większą szansę. Niestety, wystawa pozostawia duży niedosyt. Mimo to na pewno warto ją zobaczyć. Można to zrobić do 22 kwietnia 2016 roku.

2

Ekspozycją w zupełnie innym stylu i skierowaną do nieco innego odbiorcy jest najnowsza wystawa otwarta wczoraj w Zachęcie pod tytułem  “Tu czy tam?”. Zebrano na niej prace: Edgara Bąka, Maćka Blaźniaka, Katarzyny Boguckiej, Iwony Chmielewskiej, Agaty Dudek, Emilii Dziubak, Małgorzaty Gurowskiej, Moniki Hanulak, Marty Ignerskiej, Agaty Królak, Patryka Mogilnickiego, Anny Niemierko, Oli Płocińskiej i Dawida Ryskiego.

plakat

Wystawa adresowana jest przede wszystkim do dzieci i wyposażono ją w wiele elementów interaktywnych. W pierwszej sali można malować po czarnych ścianach i uzupełniać tablice przygotowane przez artystów (są to fragmenty ilustracji z dziecięcych książek).

12

W drugiej sali mamy prace przedstawione w różnorodny sposób, nie tradycyjnie – w ramkach na ścianie. Dzieci mogą biegać i doświadczać sztuki różnymi zmysłami.

5

Mural Katarzyny Boguckiej to ilustracja do “Pana Tralalińskiego” Juliana Tuwima

6

Poniższy fragment ilustracji (i wiele innych) do książki “Oczy” Iwony Chmielewskiej można obejrzeć zaglądając przez dwa otwory w drewnianej skrzyni.

7

A prace Agaty Dudek podziwiamy w okrągłej “kapsule”, w której jednocześnie można posłuchać fragmentu książki.

9

Z kolei wycinki z “Pierwszych urodzin Prosiaczka” wraz z ilustracjami Oli Płocińskiej występują w formie okienek, które można otwierać i zamykać.

10

W trzeciej sali odbywają się różne spotkania towarzyszące wystawie. W pierwszą sobotę można było podziwiać ilustrowanie na żywo w wykonaniu Katarzyny Boguskiej. Powstałe prace tworzyły narrację do czytanego równolegle fragmentu “Alicji w Krainie Czarów”. Miałam okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu i była to dla mnie duża przyjemność :)

11

W tej samej sali były także udostępnione książki dla dzieci z pracami wystawianych artystów, a także tradycyjnie już, oprawione w ramy plakaty. Każdy z twórców stworzył na potrzeby wystawy jeden z nich, ilustrujący hasło przewodnie:

plakat1

Maciej Blaźniak

plakat2

Emilia Dziubak

plakat3

Ola Płocińska

plakat4

Katarzyna Bogucka

plakat5
Agata Krolak

plakat 7
 Dawid Ryski

Wszystkie plakaty można obejrzeć na stronie Zachęty, a także kupić w muzealnym sklepiku (ich liczba jest ograniczona, więc trzeba się spieszyć!).

Myślę, że ta wystawa, to świetne miejsce na spędzenie czasu z dziećmi, ale ja też dobrze się bawiłam. Mam nadzieję, że podobnych inicjatyw będzie coraz więcej i szersza publiczność doceni jak dobrych ilustratorów mamy w Polsce!

Podobne wpisy

Inspiracje września Zgodnie z planem, we wrześniu udało mi się trochę nadrobić zaległości kulturalne. Postawiłam przede wszystkim na kino i mogę polecić Wam dzisiaj w ins...
Jill Barklem Kalendarzowe lato jeszcze trwa, ale ja już czuję nadchodzącą jesień. Dzisiaj chciałabym pożegnać wakacyjny czas z Jill Barklem i jej piękną książką "W...
Niezwykłe kolaże Technika kolażu* jest mi bardzo bliska właściwie od dzieciństwa. Jako mała dziewczynka robiłam prace plastyczne na różne konkursy, ale też dla siebie ...
Inspiracje czerwca Czerwiec był dla mnie bardzo intensywnym miesiącem. Głowę zaprzątały mi głównie działania kwiatowe i nie zostało w niej wiele miejsca na coś innego. M...
ZosiaPolscy ilustratorzy

Comments 2

 1. Gaja

  Zosiu, przeniosłaś mnie zupełnie do świata bajek z dzieciństwa! Tym bardziej poczułam wielki sentyment do tego okresu, bo na zdjęciach widzę znajome mi okładki i ilustracje. Szkoda, że nie mogę odwiedzic Warszawy w najbliższym czasie, bo na pewno by mnie tam nie zabrakło.
  Uwielbiam takie wpisy, które wzbudzają tak pozytywne i przyjemne uczucia w sercu. Dziękuję Ci bardzo!
  I pozdrawiam serdecznie z Krakowa! :*

  1. Post
   Author
   Zosia

   Cieszę się bardzo! To miło, że mamy wspólne wspomnienia:) Oby odbywało się jak najwięcej takich wystaw, również w Krakowie! Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *