Polscy ilustratorzy

Zosia Inspiracje, Książki 2 Comments

Od wczoraj w warszawskiej Zachęcie można odwiedzać wystawę poświęconą współczesnym polskim ilustratorom książek dla dzieci. Jej ciekawym uzupełnieniem może być skromna wystawa twórców z lat 50.-80. dostępna w Muzeum Drukarstwa na ul. Ząbkowskiej.

Cieszę się bardzo, że coraz więcej mówi się o tej dziedzinie sztuki, która do tej pory była w Polsce raczej marginalizowana. Muzeum Drukarstwa w malutkiej ekspozycji (składającej się niestety głownie z niewielkich reprodukcji) przypomniała najważniejsze nazwiska. Mamy więc prace m.in.: J. M. Szancera, Józefa Wilkonia, Janusza Stannego.

3

Ilustracje zostały podzielone według miejsca występowania w książce na: okładki, wyklejki, strony tytułowe, prace całostronicowe, śródtekstowe.

Muzeum Drukarstwa

źródło zdjęcia: strona Muzeum Drukarstwa

Krótkie odwiedziny w muzeum mogą być miłą sentymentalną podróżą do książek z dzieciństwa. Ja odnalazłam sporo znajomych prac, a starsze osoby mają na to na pewno jeszcze większą szansę. Niestety, wystawa pozostawia duży niedosyt. Mimo to na pewno warto ją zobaczyć. Można to zrobić do 22 kwietnia 2016 roku.

2

Ekspozycją w zupełnie innym stylu i skierowaną do nieco innego odbiorcy jest najnowsza wystawa otwarta wczoraj w Zachęcie pod tytułem  „Tu czy tam?”. Zebrano na niej prace: Edgara Bąka, Maćka Blaźniaka, Katarzyny Boguckiej, Iwony Chmielewskiej, Agaty Dudek, Emilii Dziubak, Małgorzaty Gurowskiej, Moniki Hanulak, Marty Ignerskiej, Agaty Królak, Patryka Mogilnickiego, Anny Niemierko, Oli Płocińskiej i Dawida Ryskiego.

plakat

Wystawa adresowana jest przede wszystkim do dzieci i wyposażono ją w wiele elementów interaktywnych. W pierwszej sali można malować po czarnych ścianach i uzupełniać tablice przygotowane przez artystów (są to fragmenty ilustracji z dziecięcych książek).

12

W drugiej sali mamy prace przedstawione w różnorodny sposób, nie tradycyjnie – w ramkach na ścianie. Dzieci mogą biegać i doświadczać sztuki różnymi zmysłami.

5

Mural Katarzyny Boguckiej to ilustracja do „Pana Tralalińskiego” Juliana Tuwima

6

Poniższy fragment ilustracji (i wiele innych) do książki „Oczy” Iwony Chmielewskiej można obejrzeć zaglądając przez dwa otwory w drewnianej skrzyni.

7

A prace Agaty Dudek podziwiamy w okrągłej „kapsule”, w której jednocześnie można posłuchać fragmentu książki.

9

Z kolei wycinki z „Pierwszych urodzin Prosiaczka” wraz z ilustracjami Oli Płocińskiej występują w formie okienek, które można otwierać i zamykać.

10

W trzeciej sali odbywają się różne spotkania towarzyszące wystawie. W pierwszą sobotę można było podziwiać ilustrowanie na żywo w wykonaniu Katarzyny Boguskiej. Powstałe prace tworzyły narrację do czytanego równolegle fragmentu „Alicji w Krainie Czarów”. Miałam okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu i była to dla mnie duża przyjemność :)

11

W tej samej sali były także udostępnione książki dla dzieci z pracami wystawianych artystów, a także tradycyjnie już, oprawione w ramy plakaty. Każdy z twórców stworzył na potrzeby wystawy jeden z nich, ilustrujący hasło przewodnie:

plakat1

Maciej Blaźniak

plakat2

Emilia Dziubak

plakat3

Ola Płocińska

plakat4

Katarzyna Bogucka

plakat5Agata Krolak

plakat 7 Dawid Ryski

Wszystkie plakaty można obejrzeć na stronie Zachęty, a także kupić w muzealnym sklepiku (ich liczba jest ograniczona, więc trzeba się spieszyć!).

Myślę, że ta wystawa, to świetne miejsce na spędzenie czasu z dziećmi, ale ja też dobrze się bawiłam. Mam nadzieję, że podobnych inicjatyw będzie coraz więcej i szersza publiczność doceni jak dobrych ilustratorów mamy w Polsce!

ZosiaPolscy ilustratorzy

Comments 2

 1. Gaja

  Zosiu, przeniosłaś mnie zupełnie do świata bajek z dzieciństwa! Tym bardziej poczułam wielki sentyment do tego okresu, bo na zdjęciach widzę znajome mi okładki i ilustracje. Szkoda, że nie mogę odwiedzic Warszawy w najbliższym czasie, bo na pewno by mnie tam nie zabrakło.
  Uwielbiam takie wpisy, które wzbudzają tak pozytywne i przyjemne uczucia w sercu. Dziękuję Ci bardzo!
  I pozdrawiam serdecznie z Krakowa! :*

  1. Post
   Author
   Zosia

   Cieszę się bardzo! To miło, że mamy wspólne wspomnienia:) Oby odbywało się jak najwięcej takich wystaw, również w Krakowie! Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *