8

Mary Poppins

Zosia Inspiracje, Książki Leave a Comment

Oj, długo mnie tu nie było. Święta i inne sprawy pochłonęły mnie tak bardzo, że trudno mi było znaleźć czas dla Kroniki. Teraz jednak wracam z całkiem nowym wpisem poświęconym Mary Poppins. 

Ta postać długo była dla mnie zagadką. Oczywiście, wiedziałam, że istnieje cała seria książek opowiadających o przygodach niezwykłej angielskiej niani, ale w dzieciństwie jakoś mnie one ominęły. Dopiero niedawno, kiedy ukazało się zbiorowe wydanie wszystkich części opowiadań o Mary Poppins, postanowiłam nadrobić zaległości i kupiłam sobie w noworocznym prezencie ten opasły tom:)

Mary

Książka jest naprawdę gruba i zawiera w sobie tomiki: Mary Poppins, Mary Poppins wraca, Mary Poppins otwiera drzwi, Mary Poppins w parku, Mary Poppins na ulicy Czereśniowej, Mary Poppins i sąsiedzi, Mary Poppins w kuchni (czyli zbiór przepisów pochodzących z książek) i Mary Poppins od A do Z. Jak widać, jest co czytać:) Autorką wszystkich części jest Pamela Lyondon Travers – australijska pisarka, która znaczną część życia spędziła w Wielkiej Brytanii i tam umieściła akcję przygód swojej bohaterki. W 1977 r. otrzymała nawet Order Imperium Brytyjskiego za wkład w literaturę.

Pamela-travers

Życie Travers było bardzo barwne i interesujące. Częściowo widać to w filmie z 2013 r. p.t. Ratując pana Banksa. Skupia się on jednak głównie na jej współpracy z Disneyem, który wyprodukował film na podstawie przygód Mary Poppins. W główne role wcielili się Emma Thomson i Tom Hanks. Mimo świetnego aktorstwa, nie byłam szczególnie zachwycona tą pozycją. Nie przekonywały mnie przeskoki w czasie do dzieciństwa pisarki, ukazujące psychologiczne motywy jej twórczości. Chociaż na pewno stojąca za nimi koncepcja jest ciekawa.

Plakat

Więcej o tej postaci, zamierzam dowiedzieć się z książki To ona napisała Mary Poppins. Życie P.L Travers, która ukazała się w mojej ulubionej biograficznej serii wydawnictwa Marginesy. A że ostatnio, jakoś dobrze czyta mi się biografie, na pewno niedługo do niej zajrzę:)

to_ona_napisala_mary_poppins__zycie_p_l_travers_IMAGE1_308522_8

Wracając do głównej bohaterki tego wpisu, jest ona na pewno intrygującą postacią. To niania, która pewnego dnia pojawia się w domu państwa Banks, przy ulicy Czereśniowej w Londynie i wyraża chęć natychmiastowego zajęcia się dziećmi. Jest ich w domu czworo (później pojawia się piąte). Sposób w jaki przybywa – unoszona przez wiatr dzięki rozłożonej parasolce – jest tylko zapowiedzią wielu niezwykłych wydarzeń, które spotkają dzieci.

5
Co ciekawe, Mary w niczym nie przypomina przesłodzonych postaci dobrych wróżek. Jest surowa, apodyktyczna i szorstka, rzadko, i tylko wobec niektórych, ujawnia cieplejsze uczucia. Mimo to, mali mieszkańcy domu przy Czereśniowej ją uwielbiają i darzą bezgranicznym przywiązaniem. Chociaż, jak to dzieci, miewają gorsze dni, czasem rozrabiają i grymaszą.

4

To urzeka mnie w tej książce, że zarówno dzieci, jak i dorośli są autentyczni. Ci drudzy dzielą się z resztą na tych, którzy zachowali w sobie cząstkę dziecięcej wrażliwości, i na tych, którzy są sztywni i nadmiernie przywiązani do wszelkich reguł i zasad. Wszyscy jednak mają swoje radości, zmartwienia i słabości. Podczas lektury towarzyszymy dzieciom w ich przygodach, przepełnionych nawiązaniami do klasycznych baśni, mitologii i legend, a także angielskiego folkloru. Obserwujemy też wciąż te same postaci z ich otoczenia: sąsiadów, Policjanta, Dozorcę Parku (który bardzo przypomina dozorcę występującego w Muminkach), a przede wszystkim rodziców i służących, mieszkających w domu przy Czereśniowej.

3

Akcja powieści jest osadzona, w realiach epoki (pierwsza część przygód Mary Poppins została wydana w 1934 r.), nie ma w nich jednak łatwego dydaktyzmu, charakterystycznego dla literatury dziecięcej tego czasu. W treść książki wplecione są świetne ilustracje Mary Shepard, o której wspominałam niedawno, przy okazji wpisu poświęconego jej ojcu. To kolejna postać, która przyczyniła się do powstania fenomenu Mary Poppins. Rysunki są świeże, realistyczne i świetnie oddają charaktery bohaterów. Znacznie różnią się od nieco cukierkowej, późniejszej realizacji Disneya.

1

Wszystkie atuty książki sprawiają, że przygody niezwykłej niani poznaje się z prawdziwą przyjemnością. Myślę, że będę jeszcze do nich nie raz wracała:) Serdecznie polecam tym, którzy nie znają jeszcze Mary Poppins i tym, którzy pamiętają ją z dzieciństwa.

Podobne wpisy

Jill Barklem Kalendarzowe lato jeszcze trwa, ale ja już czuję nadchodzącą jesień. Dzisiaj chciałabym pożegnać wakacyjny czas z Jill Barklem i jej piękną książką "W...
Inspiracje czerwca Czerwiec był dla mnie bardzo intensywnym miesiącem. Głowę zaprzątały mi głównie działania kwiatowe i nie zostało w niej wiele miejsca na coś innego. M...
Inspiracje maja Dzisiaj mija pierwszy tydzień czerwca, najwyższa więc już pora na inspiracje z poprzedniego miesiąca!  Minimalizm Zacznę od filmu, do którego przymi...
Książki wiosny Nie wiem, czy można uznać, że wiosna się już skończyła, czy może bardziej, że jeszcze się na dobre nie zaczęła... W każdym razie czas przełomu to dla ...
ZosiaMary Poppins

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *