Mary Poppins

Zosia Inspiracje, Książki Leave a Comment

Oj, długo mnie tu nie było. Święta i inne sprawy pochłonęły mnie tak bardzo, że trudno mi było znaleźć czas dla Kroniki. Teraz jednak wracam z całkiem nowym wpisem poświęconym Mary Poppins. 

Ta postać długo była dla mnie zagadką. Oczywiście, wiedziałam, że istnieje cała seria książek opowiadających o przygodach niezwykłej angielskiej niani, ale w dzieciństwie jakoś mnie one ominęły. Dopiero niedawno, kiedy ukazało się zbiorowe wydanie wszystkich części opowiadań o Mary Poppins, postanowiłam nadrobić zaległości i kupiłam sobie w noworocznym prezencie ten opasły tom:)Mary

Książka jest naprawdę gruba i zawiera w sobie tomiki: Mary Poppins, Mary Poppins wraca, Mary Poppins otwiera drzwi, Mary Poppins w parku, Mary Poppins na ulicy Czereśniowej, Mary Poppins i sąsiedzi, Mary Poppins w kuchni (czyli zbiór przepisów pochodzących z książek) i Mary Poppins od A do Z. Jak widać, jest co czytać:) Autorką wszystkich części jest Pamela Lyondon Travers – australijska pisarka, która znaczną część życia spędziła w Wielkiej Brytanii i tam umieściła akcję przygód swojej bohaterki. W 1977 r. otrzymała nawet Order Imperium Brytyjskiego za wkład w literaturę.

Pamela-travers

Życie Travers było bardzo barwne i interesujące. Częściowo widać to w filmie z 2013 r. p.t. Ratując pana Banksa. Skupia się on jednak głównie na jej współpracy z Disneyem, który wyprodukował film na podstawie przygód Mary Poppins. W główne role wcielili się Emma Thomson i Tom Hanks. Mimo świetnego aktorstwa, nie byłam szczególnie zachwycona tą pozycją. Nie przekonywały mnie przeskoki w czasie do dzieciństwa pisarki, ukazujące psychologiczne motywy jej twórczości. Chociaż na pewno stojąca za nimi koncepcja jest ciekawa.Plakat

Więcej o tej postaci, zamierzam dowiedzieć się z książki To ona napisała Mary Poppins. Życie P.L Travers, która ukazała się w mojej ulubionej biograficznej serii wydawnictwa Marginesy. A że ostatnio, jakoś dobrze czyta mi się biografie, na pewno niedługo do niej zajrzę:)

to_ona_napisala_mary_poppins__zycie_p_l_travers_IMAGE1_308522_8

Wracając do głównej bohaterki tego wpisu, jest ona na pewno intrygującą postacią. To niania, która pewnego dnia pojawia się w domu państwa Banks, przy ulicy Czereśniowej w Londynie i wyraża chęć natychmiastowego zajęcia się dziećmi. Jest ich w domu czworo (później pojawia się piąte). Sposób w jaki przybywa – unoszona przez wiatr dzięki rozłożonej parasolce – jest tylko zapowiedzią wielu niezwykłych wydarzeń, które spotkają dzieci.5Co ciekawe, Mary w niczym nie przypomina przesłodzonych postaci dobrych wróżek. Jest surowa, apodyktyczna i szorstka, rzadko, i tylko wobec niektórych, ujawnia cieplejsze uczucia. Mimo to, mali mieszkańcy domu przy Czereśniowej ją uwielbiają i darzą bezgranicznym przywiązaniem. Chociaż, jak to dzieci, miewają gorsze dni, czasem rozrabiają i grymaszą.

4

To urzeka mnie w tej książce, że zarówno dzieci, jak i dorośli są autentyczni. Ci drudzy dzielą się z resztą na tych, którzy zachowali w sobie cząstkę dziecięcej wrażliwości, i na tych, którzy są sztywni i nadmiernie przywiązani do wszelkich reguł i zasad. Wszyscy jednak mają swoje radości, zmartwienia i słabości. Podczas lektury towarzyszymy dzieciom w ich przygodach, przepełnionych nawiązaniami do klasycznych baśni, mitologii i legend, a także angielskiego folkloru. Obserwujemy też wciąż te same postaci z ich otoczenia: sąsiadów, Policjanta, Dozorcę Parku (który bardzo przypomina dozorcę występującego w Muminkach), a przede wszystkim rodziców i służących, mieszkających w domu przy Czereśniowej.

3

Akcja powieści jest osadzona, w realiach epoki (pierwsza część przygód Mary Poppins została wydana w 1934 r.), nie ma w nich jednak łatwego dydaktyzmu, charakterystycznego dla literatury dziecięcej tego czasu. W treść książki wplecione są świetne ilustracje Mary Shepard, o której wspominałam niedawno, przy okazji wpisu poświęconego jej ojcu. To kolejna postać, która przyczyniła się do powstania fenomenu Mary Poppins. Rysunki są świeże, realistyczne i świetnie oddają charaktery bohaterów. Znacznie różnią się od nieco cukierkowej, późniejszej realizacji Disneya.

1

Wszystkie atuty książki sprawiają, że przygody niezwykłej niani poznaje się z prawdziwą przyjemnością. Myślę, że będę jeszcze do nich nie raz wracała:) Serdecznie polecam tym, którzy nie znają jeszcze Mary Poppins i tym, którzy pamiętają ją z dzieciństwa.

ZosiaMary Poppins

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *