Malarskie filmy cz.1.

Zosia Filmy, Inspiracje 4 Comments

Ten wpis planowałam już od dawna. Zapraszam Was na mój przegląd filmów fabularnych poświęcony malarzom. Większość z nich jest bardzo dobra i myślę, że interesująca także dla tych, którzy niekoniecznie pasjonują się malarstwem.O wielu z nich było też w swoim czasie głośno, niektóre są mniej znane ale zasługują na uwagę. A więc zaczynamy:)

Pasja życia 

reż. Vincente Minnelli

1956 r.

Pasja życia

„Pasja życia” to film, który powstał na podstawie książki Irvinga Stone’a pod tym samym tytułem. Pisarz specjalizował się w obszernych, fabularyzowanych biografiach sławnych postaci (serdecznie polecam tę poświęconą innemu malarzowi – Camille’owi Pissaro). W tym wypadku bohaterem jest Vincent van Gogh, w którego rolę wcielił się Kirk Douglas. „Pasja życia” pokazuje malarską wędrówkę artysty, jego poszukiwania własnego stylu i miejsca w życiu. To opowieść o artyście niezrozumiałym, niedocenionym (za życia) i bardzo samotnym.

Frida

reż. Julie Taymor

2002 r.

Frida

„Frida” to jeden z moich ulubionych filmów poświęconych artystom. Jest pięknie, malarsko zrealizowany (te kolory!) i świetnie zagrany. Opowiada o życiu najbardziej znanej meksykańskiej malarki, pełno jest w nim jej obrazów, które uzupełniają fabułę, także przedstawiając historię swojej autorki. Życie Fridy Kahlo było pełne bólu, namiętności, nie brakowało w nim także chwil triumfu i szczęścia. Rozgrywało się na tle ważnych wydarzeń i przemian politycznych i społecznych pierwszej połowy XX wieku. Możemy więc zobaczyć w tym filmie kawałek historii. Serdecznie polecam!

Dziewczyna z perłą

reż. Peter Webber

2003 r.

Dziewczyna z perłą

„Dziewczyna z perłą” to już klasyka wśród tego rodzaju filmów. Podobnie jak w przypadku „Fridy” całość utrzymana jest w nastroju obrazów, choć jest to nastrój zupełnie inny. Nie mamy tutaj opowieści o całym życiu malarza, fabuła jest tylko pretekstem do serii pięknych ujęć, a mimo to film ogląda się z dużym zainteresowaniem. Młodziutka Scarlett Johansson gra tutaj tytułową dziewczynę, która pozuje do jednego z obrazów Vermera. Jest świeża i naturalna, odrobinę tajemnicza, czyli taka właśnie jak malarska „Dziewczyna z perłą”. Partneruje jej Colin Firth w roli malarza (jednego z najbardziej niezwykłych w całej historii sztuki).

Pollock

reż. Ed Harris

2000 r.

Pollock

„Pollock” to film wyreżyserowany przez Eda Harrisa. Wcielił się on też w główną rolę i trzeba przyznać, że zagrał ją bardzo dobrze. Nie jestem miłośniczką malarstwa abstrakcyjnego, ale dzięki temu filmowi mogłam je trochę lepiej poznać i zrozumieć. Jackson Pollock, był artystą tworzącym w stylu nazywanym action painting. Swoje najbardziej znane dzieła stworzył nie malując w tradycyjny sposób, ale chlapiąc farbą na płótno rozłożone na podłodze pracowni. Niestety, historia jego życia potwierdza teorię głoszącą, że większość wybitnych malarzy ma bardzo nieszczęśliwe życie.

Destino

reż. Dominique Monfery

2003 r.

Destino

„Destiono” to film animowany i krótkometrażowy. Zdecydowałam się go jednak uwzględnić ponieważ świetnie oddaje ideę połączenia kinematografii i malarstwa. Stanowi owoc współpracy Salvadora Dalego i Walta Disneya. Opowiada krótką historyjkę, ale przede wszystkim przenosi na ekran styl i nastrój obrazów surrealisty. Pojawia się wiele znanych z nich motywów: zegary, człekokształtne posągi, złudzenia optyczne, mrówki, a nawet bagietka w roli nakrycia głowy:) Obrazy płynnie się zmieniają, przechodzą jedne w drugie co tworzy specyficzny, oniryczny nastrój. Wszystko to trwa zaledwie 6 minut!

Serafina

reż. Martin Provost

2008 r.

Serafina

To nietypowa pozycja w tym zestawieniu, bo skupia się na malarce prawie nieznanej, której twórczość należy do tzw. malarstwa naiwnego. Tytułowa Serafina Louis to prosta kobieta, mieszkająca na francuskiej prowincji. Wiedzie zwyczajne życie na granicy biedy, coś jednak pcha ją do malowania. Działa instynktownie i takie też są jej dzieła – pełne pasji i kolorów. Spotkanie z krytykiem sztuki, który odkryje w niej artystkę, zmienia jej życie… To film interesujący, piękny wizualnie, poruszający, świetnie zagrany i nakręcony.

Młyn i krzyż

reż. Lech Majewski

2011 r.

Młyn i krzyż

„Młyn i krzyż” to film zupełnie niezwykły. Lech Majewski umieścił jego akcję w obrazie „Droga krzyżowa” Bruegla, a postacie, które obserwujemy to właśnie bohaterowie tego malarskiego dzieła. Bardzo szczegółowo odzwierciedlono tu wszystko, co znajduje się na obrazie, a jak to zwykle bywa u Bruegla, jest tego dużo. Piękna kolorystyka i ciekawa perspektywa, która sygnalizuje widzowi płaszczyznę płótna. To ewenement artystyczny i techniczny. Film nie ma wyraźnej fabuły, ale stanowi sekwencję scen, które krążą wokół głównego tematu – dźwigania krzyża przez Chrystusa na Golgotę.

Mam nadzieję, że moje filmowe pomysły będą dla Was inspirujące! Niedługo druga część!

ZosiaMalarskie filmy cz.1.

Comments 4

 1. ania

  Ach, „Frida” i „Dziewczyna z perłą” to cudowne i malownicze filmy. Oglądałam je już kilka razy i za każdym razem mnie zachwycają :) A reszte Twoich propozycji filmowy z wielką chęcią zobaczę :)
  Pozdrawiam!

  1. Post
   Author
 2. Ola

  Kochana Zosiu, ogromnie się cieszę, że napisałaś ten post (; Ja i mój T. często (zbyt często) chcemy obejrzeć film i nie mamy pomysłu jaki… A teraz, dzięki Tobie, mamy całą listę (:

  1. Post
   Author
   Zosia

   Cieszę się! To super, że Was zainspirowałam:) Znam ten ból wybierania filmu…u nas trwa to często prawie tyle, co samo oglądanie:P

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *