Książki poświęcone Astrid Lindgren

Zosia Książki Leave a Comment

Dziś kolejny wpis w ramach tygodnia z Astrid! Adresowany do tych, którzy jeszcze głebiej chcą wejść w świat tej wyjątkowej pisarki. Tym razem skupiłam się na książkach innych autorów dotyczących Lindgren.

Astrid Lindgren biografia

Pierwsza pozycja to biografia Astrid Lindgren napisana przez Margaretę Strömstedt. To lektura obowiązkowa dla wszystkich tych, których interesuje całościowe ujęcie życia i twórczości pisarki. W tym roku książka została wznowiona przez wydawnictwo Marginesy w pięknej szacie graficznej. Autorka przyjaźniła się z Lindgren, wielokrotnie z nią rozmawiała i dotarła do bogatych materiałów na jej temat. To zdecydowanie najlepsza pozycja poświęcona pisarce, jaka ukazała się na polskim rynku. Po jej przeczytaniu, ma się uczucie, jakby Lindgren była bliską osobą. Poznanie faktów z jej życia pomaga lepiej zrozumieć książki, które napisała i odkryć kryjącą się w wielu z nich głębię.

Od Astrid do Lindgren

Kolejna książka dotycząca życia pisarki, która została przetłumaczona na język polski, to fabularyzowana biografia p.t. „Od Astrid do Lindgren”. Napisały ją aż trzy osoby: Vladimir Oravsky, Kurt Peter Larsen i Autor anonimowy. Niestety, pomimo tak licznego składu, ta pozycja jest zdecydowanie słabsza. Choć powieściowy styl narracji wciąga, to jednak ma się wrażenie że jest w nim coś nieuprawnionego. Poza tym akcja obejmuje tylko pewien wycinek z życia Lindgren i kończy się jeszcze przed rozpoczęciem kariery literackiej. Dlatego ta książka może być jedynie uzupełnieniem wiedzy o pisarce, sama nie da nam pełnego obrazu.

Twoej listy...

„Twoje listy chowam pod materacem” to zbiór korespondencji Astrid Lindgren i Sary Schwardt. Kiedy dziewczynka wysłała swój pierwszy list do sławnej już pisarki, miała zaledwie 12 lat. I choć Lindgren zasypywana była wówczas korespondencją od dzieci i dorosłych z całego świata (szwedzka poczta przydzieliła jej nawet osobnego listonosza), nie tylko wystosowała zwyczajową odpowiedź, ale zareagowała na kolejne wiadomości. Te dwie osoby, które dzieliła ponadpięćdziesięcioletnia różnica wieku, wymieniły między sobą około osiemdziesięciu listów. Sara i Astrid nigdy się nie spotkały, ale ton ich pisemnej rozmowy szybko nabrał cech serdecznej przyjaźni. W ciągu lat 1971-2002, kiedy z różnym natężeniem trwała ta korespondencja, Sara z małej dziewczynki zamieniła się w kobietę. Ta książka wzbudza we mnie różne emocje. Z jednej strony jest bardzo wciągająca – interesujące są nie tylko teksty Astrid, ale i małej Sary. Z drugiej uderza prywatny ton listów i dobrze wiemy, że pisarka nie życzyła sobie, żeby je upubliczniono. Ich adresatka zdecydowała się to zrobić, czy słusznie…każdy powinien ocenić sam.

Portrety Astrid Lindgren

„Portrety Astrid”, to jak wskazuje tytuł, przede wszystkim album zdjęć pisarki. Lindgren chętnie pozowała fotografom, potrafiła wygłupiać się przed obiektywem, także jako staruszka. Najczęściej występuje w codziennych sytuacjach, ujmuje widza swoją naturalnością i bezpretensjonalnością. Dodatkowym wzbogaceniem obrazu jest tekst – esej wspomnianej wcześniej Margarety Strömstedt. W tym wypadku pisze ona o Astrid w bardziej osobistym tonie, jako jej przyjaciółka.

Przygody Astrid

„Przygody Astrid zanim została Astrid Lindgren” to pozycja przeznaczona dla młodszych czytelników. Jednak także dorośli znajdą w niej wiele ciekawych informacji. W pewnym stopniu jest to esencja biografii autorstwa Strömstedt, ale przedstawiona w przystępnej, bogato ilustrowanej formie. Christina Björk skupia się na tym, jaką dziewczynką była Lindgren i jakie wątki z jej dzieciństwa pojawiają się w powstałych później powieściach. Jest ich zaskakująco wiele! To świetny prezent dla dziecka, które zna i lubi takich bohaterów jak Pippi Langstrump czy dzieci z Bullerbyn. Atutem tej pozycji są także urocze rysunki Evy Ericsson, znanej z innych książek wydanych przez Zakamarki, takich jak: „Moje szczęśliwe życie”, „Księżniczki i smoki”, seria o Maksie czy śwince Meli.

W poszukiwaniu odrobiny pocieszenia

Autorka kolejnych dwóch pozycji to Hanna Dymel-Trzebiatowska, czyli najwybitniejsza badaczka twórczości Astrid Lindgren na polskim gruncie. Pełen tytuł pierwszej z nich brzmi: „W poszukiwaniu odrobiny pocieszenia. Biblioterapeutyczny potencjał utworów Astrid Lindgren z perspektywy narratologii i psychoanalizy dziecięcej”. Myślę, że jest ona interesująca także dla osób, które nie zajmują się zawodowo badaniem literatury. Autorka pokazuje jak wielkie znaczenie mają dzieła Lindgren i przede wszystkim jak pomagają małym czytelnikom uporać się z ich realnymi problemami. Nie od dziś wiadomo, że książki potrafią leczyć rany, ale te, które napisała Astrid, robią to jak mało które. Hanna Dymel-Trzebiatowska świetnie to pokazuje.

Translatoryka

Ostatnia książka ma najbardziej naukowy charakter, z tych, które tu wymieniłam. To „Translatoryka literatury dziecięcej. Analiza przekładu utworów Astrid Lindgren na język polski”. Hanna Dymel-Trzebiatowska, która ją napisała, jest nie tylko badaczką twórczości Lindgren, ale przede wszystkim tłumaczką literatury szwedzkiej. Dzięki temu ma do przekazania czytelnikom  unikatowe treści. Fragmenty dotyczące teorii translatoryki, nie są może dla laika szczególnie interesujące. Ale książka zawiera poza tym wiele ciekawostek i smaczków związanych z tłumaczeniami. Dymel-Trzebiatowska opisuje między innymi, w jaki sposób przygody Pippi były cenzurowane przez tłumaczy, w różnych krajach. W polskiej wersji bohaterka po spróbowaniu kawałka muchomora, wypluwa go i stwierdza, że nie nadaje się do jedzenia. W oryginale mówi, że jest smaczny i planuje przyrządzić z niego potrawę. Tłumaczka w trosce o zdrowie polskich dzieci, całkiem zmieniła treść książki! Tego typu przykłady podaje autorka, pokazując jak dzieła Lindgren odbierano w różnych krajach.

Oprócz opisanych przeze mnie książek, warto sprawdzić też ciekawe linki związane z Astrid Lindgren:

Oficjalna strona poświęcona pisarce – można na niej obejrzeć jej mieszkanie przy ul. Dalagatan w Sztokholmie

Świat Astrid Lindgren – park rozrywki poświęcony autorce i jej bohaterom, znajdujący się w jej rodzinnym miasteczku – Vimmerby

Audycja w Programie Trzecim Polskiego Radia poświęcona Astrid Lindgren

Wywiad z Sarą Ljungcrantz (z domu Schwardt) – korespondencyjną przyjaciółką A.L.

 

źródło ikony wpisu: www.sweden.se

 

ZosiaKsiążki poświęcone Astrid Lindgren

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *