Niezwykłe kolaże

Zosia Inspiracje Leave a Comment

Technika kolażu* jest mi bardzo bliska właściwie od dzieciństwa. Jako mała dziewczynka robiłam prace plastyczne na różne konkursy, ale też dla siebie – do powieszenia w pokoju. I tak powstawały plansze, które jak teraz wiem, można by nazwać mood boardami – tablicami inspiracji. Wykorzystywałam zdjęcia z gazet, własne rysunki, inne materiały… W tym wpisie chciałabym pokazać Wam kilkoro artystów, których kolażowe prace ostatnio mnie inspirują. Oczywiście nie zabraknie też motywu kwiatowego :)

Rocio Montoya

Rocio

Hiszpańska fotografka i graficzka w swoich pracach łączy ludzkie ciało z elementami natury. Jej kolaże mają melancholijny, czasem niepokojący nastrój. Fragmenty roślinne przeplatają się ze skórą, wyrastają z ciała, tworzą z nim całość. Chwilami sprawia to wrażenie jakby przyroda atakowała człowieka, a efekt jest hipnotyzujący. Na stronie artystki można zobaczyć filmik ilustrujący powstawanie kolaży.

Rocio Montoya

W swoich pracach Montoya wykorzystuje własne zdjęcia, które same w sobie są dziełami sztuki.

Rocio Montoya1

Ernesto Artillo

Artillo3

Ernesto Artillo to drugi Hiszpan w tym zestawieniu. Jego działalność silnie wiąże się ze światem mody. Na swoim koncie ma współpracę z takimi markami jak: Dolce & Gabbana, Pepe Jeans, Mango, Swarovski, Oysho, czy Yves Rocher. Wśród inspiracji wymienia m.in. klasyczną rzeźbę, twórczość renesansu i flamenco.

Ernesto Artillo1

Jego prace są pełne ruchu. Czyste, gładkie powierzchnie, łączy z plamami koloru, maźnięciami pędzla i elementami kwiatowymi. Wyłaniają się z tego kompozycje, które maja w sobie coś ascetycznego. Podoba mi się w nich dobór kolorów i różnorodność faktur.

Artillo2

Marcelo Monreal

Marcelo Monreal2

Monreal to bardzo charakterystyczny artysta, którego trudno pomylić z kimś innymi. Przedstawia najczęściej twarze sławnych osób, z których rozsuniętych części wysuwają się bogate motywy kwiatowe. Tworzy to bardzo ciekawe wrażenie. Odbiorca musi niejako w wyobraźni poskładać poszczególne elementy, żeby rozpoznać postać na zdjęciu.

Marcelo Monreal1

Opływowe linie powodują, że relacja człowiek-natura wydaje się łagodniejsza, niż w kolażach MontoiMi szczególnie podobają się czarnobiałe zdjęcia z barwnymi kwiatami w stylu dawnych rycin. Prace artysty można podziwiać na jego facebooku i instagramie.

Marcelo Monreal

Merve Özaslan

Brick Lane cafe owner. East London England. 1974

Kolejna artystka pochodzi z Turcji i przede wszystkim zajmuje się ceramiką. Jednak kolaże także stanowią ważny element jej działalności. W swoich pracach wykorzystuje stare zdjęcia prasowe i łączy je z kolorowymi przedstawieniami natury. Powstaje dzięki temu silny kontrast niosący całkiem nowe treści.

Merve O.

Niekiedy postacie ludzkie zachowują jedynie kontur, którego wnętrze wypełnia kolorowy obrazek. Jak twierdzi Özaslan, jej sztuka stawia pytanie o relację człowiek-natura w kontekście postępującej urbanizacji.

Merve

Jenya Vyguzov

Jenya3

Vyguzov to rosyjski artysta, którego pracą na okładce Label Magazine zachwycałam się w majowym wpisie. Tworzy bardzo różnorodne kolaże, ja wybrałam te, które wykorzystują motywy floralne. Podoba mi się ich tajemniczy nastrój, to że nawiązują do dawnej sztuki, a jednocześnie pozostają nowoczesne.

Yenya2

Dużo w nich czerni, która stanowi piękną oprawę dla barwnych, floralnych fragmentów.

Jenya-Vyguzov-floral

José Romussi

Jose

Na koniec ktoś zupełnie wyjątkowy. Chilijski artysta José Romussi łączący czarnobiałe zdjęcia z kolorowym haftem.

José Romussi

Podobnie jak wcześniej, na widzę najsilniej oddziałuje tu kontrast. Tworzy on wrażenie niezwykłości, poprzez zestawienie różnych faktur i skojarzeń. Moim zdaniem efekt jest bardzo interesujący.

José Romussi2

Jak widać, technika kolażu pozostawia twórcom ogromne pole do popisu. To rodzaj sztuki, który wydaje się szczególnie podatny na zaskakiwanie odbiorcy, tworzenie nietypowych skojarzeń. Może też służyć do stawiania pytań, budzenia niepokoju czy wątpliwości. Oczywiście, wyjątkowych artystów posługujących się kolażem jest znacznie więcej. Oprócz wymienionych wcześniej, na uwagę zasługuje Karen Hofstetter (wykorzystująca typografię), czy Ryan Tandya (ocierający się o kicz fotograf mody). Zachęcam Was do  poszukiwań, a może i prób stworzenia własnego kolażu… Mi ostatnio znowu chodzi to po głowie :)

*Słowo „kolaż” pochodzi od francuskiego czasownika coller i oznacza sklejać.

ZosiaNiezwykłe kolaże

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *