Jill Barklem

Zosia Inspiracje, Książki Leave a Comment

Kalendarzowe lato jeszcze trwa, ale ja już czuję nadchodzącą jesień. Dzisiaj chciałabym pożegnać wakacyjny czas z Jill Barklem i jej piękną książką „W Jeżynowym Grodzie”. Ta brytyjska autorka książek dla dzieci od razu kojarzy się z bardziej znaną w Polsce  Beatrix Potter. Chociaż Barklem urodziła się prawie wiek później, to jej ilustracje także mają XIX-wieczny klimat. I też przedstawiają urocze, upersonifikowane zwierzęta.
Jill zdjęcie

Za sprawą polskiego wydania, możemy poznać bohaterów książki „W Jeżynowym Grodzie”, którymi są myszy. Ich życie, chociaż zachowuje realia przyrodnicze, przypomina jednocześnie sposób funkcjonowania mieszkańców brytyjskiej wsi – od wiejskich domków, po dwory.

Jill6

Nie ma tu mrożących krew w żyłach scen, raczej drobne przygody i zwykłe codzienne sprawy. Przeplatają je opisy świąt, ślubów, chrzcin małych myszek, wszystko w klimacie angielskiego folkloru. Jest więc uroczo, sielankowo i przytulnie.

Jill5

Równie ważne co tekst, są tu ilustracje – utrzymane w delikatnej kolorystyce i bardzo szczegółowe. Widać w nich fascynację autorki przyrodą, gatunki roślin zostały pokazane bardzo wiernie, co dla mnie jest dużym plusem.    

Jill1

„W Jeżynowym Grodzie” to gruby tom, który zbiera wszystkie opowiadania z serii. Po kolei wędrujemy z mieszkańcami przez pory roku, widzimy jak zmienia się przyroda i ich życie. To świetna lektura na nadchodzącą jesień – w sam raz do czytania pod kocem z kubkiem ciepłej herbaty.

kadr1

Moja Róża jest jeszcze za mała na tak skomplikowaną fabułę, ale już się cieszę na wspólne czytanie w przyszłości. Póki co mi samej „W Jeżynowym Grodzie” sprawiło dużą frajdę :)

3

kadr

ZosiaJill Barklem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *