Inspiracje kwietnia

Zosia Inspiracje 6 Comments

Kronika doczekała się nowej serii wpisów! Będą to inspiracje miesiąca, które często goszczą na różnych blogach i kanałach YouTube. Ja sama bardzo chętnie do nich zaglądam, bo w gąszczu różnorodnych podpowiedzi zawsze znajduję coś dla siebie. Postaram się żeby każdy inspiracyjny wpis pojawiał się w pierwszym tygodniu nowego miesiąca. Zapraszam na odcinek poświęcony kwietniowi!

Podcasty

Zacznę od podcastów. Usłyszałam o nich już jakiś czas temu, ale dopiero niedawno na dobre rozsmakowałam się w ich słuchaniu. Póki co zdetronizowały nawet audiobooki! Dla tych, którzy o nich nie słyszeli, to internetowe audycje, które emitowane są cyklicznie. Ich autorzy specjalizują się w jakiejś dziedzinie, opowiadają na jej temat w każdym z odcinków, często też rozmawiają z zaproszonymi gośćmi. Wszystkie podcasty dostępne są za darmo na iTunes. Można ich słuchać też przez aplikacje np. Podcasty :) Świetnie mi się ich słucha podczas spacerów z Różą, ale też gotowania, czy prasowania.

Kurs na pasję

Podobno w Stanach ta forma jest znacznie popularniejsza niż w Polsce, ale ostatnio także u nas podcasty bardzo się rozwinęły. Poszerza się różnorodność tematyczna, a prowadzący naprawdę starają się osiągać coraz wyższy poziom. Można to zauważyć, kiedy słucha się ich regularnie. Ja szczególnie polecam kilka z nich:

Kurs na pasję – prowadzony przez Annę Bednarczuk, która jako coach zajmuje się tematyką rozwoju osobistego, a także odnajdywania własnej pasji i zarabiania na niej. Ma naturalny, bezpretensjonalny styl i mnie osobiście bardzo inspiruje.

Po nitce Ariadny – prowadzony przez Ariadnę Wiczling, która, jak sama mówi: „pomaga kobietom przejść przez labirynt zawiłości biznesu online”. Jednak tematyka, którą porusza jest znacznie szersza, zahacza o wiele wątków psychologicznych. Dużym atutem są dobrze prowadzone wywiady, również z zagranicznymi podcasterami.

Więcej niż oszczędzanie pieniędzy – Michała Szafrańskiego, autora bloga o tej samej nazwie i książki „Finansowy ninja”, chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jego podcast porusza tematykę mądrego zarządzania pieniędzmi i kwestii pokrewnych. Szczególnie polecam najnowszy odcinek poświęcony powstawaniu Biblii Audio (przede wszystkim jako długoterminowego i skomplikowanego projektu).

Z pasją o mocnych stronach – Dzięki prowadzącemu ten podcast – Dominikowi Juszczykowi – dowiedziałam się o istnieniu testu Strengths Finder, o którym wspomnę za chwilę. Na swoim kanale rozwija tematykę rozwoju w oparciu o nasze mocne strony. Robi to bardzo ciekawie i cały czas się doskonali.

W grupie zagranicznych podcastów polecam Luke’s English Podcast (prowadzony przez brytyjskiego nauczyciela języka angielskiego). Nie jest to stereotypowa nauka, a bardziej gawęda na różnorodne tematy okraszona brytyjskim poczuciem humoru Jest tak sympatyczny, że nie można go nie lubić!

Ciekawy jest też The Minimalists Podcast prowadzony przez dwóch Amerykanów znanych ze swojego upodobania do minimalizmu. Warto posłuchać chociażby po to, żeby dowiedzieć się trochę więcej o tej filozofii.

Po nitce

Test Strengths Finder – Instytut Gallupa

Zachęcona przez podcast Dominika Juszczyka (i inne, w których pojawiają się psychologiczne zagadnienia) zajrzałam na stronę Instytutu Gallupa. To znajdująca się w Waszyngtonie instytucja, która zajmuje się propagowaniem idei rozwoju opartego o mocne strony. W dużym uproszczeniu, chodzi o to, żeby odkryć, w czym naturalnie jesteśmy dobrzy i to rozwijać (a nie starać się za wszelką cenę wykształcić cechy, których nie mamy). Na stronie można zrobić test, który pokazuje nam nasze mocne strony – wybrane wśród 34. Jego podstawowa wersja kosztuje 15$ i pokazuje 5 głównych talentów (to określenie też jest stosowane). Jeśli jesteście zainteresowani tym tematem, to odsyłam do bloga Near-Perfect Performance, tam znajdziecie więcej informacji.

Dla mnie zrobienie testu było ciekawym doświadczeniem. Na pewno nie przypomina on popularnych psychozabaw, jest znacznie bardziej wiarygodny. Miałam tylko wątpliwości, czy na różnych etapach mojego życia odpowiedzi by się od siebie nie różniły. Widzę, że w ostatnim czasie, odkąd zostałam mamą, pewne moje cechy się wyostrzyły, inne osłabiły… Według wyników, które dostałam moje mocne strony to: empathy, individualization, connectedness, ideation i strategic (sic!) :) Najciekawsze cą jednak bardziej szczegółowe opisy tych talentów, przygotowane w kontekście pozostałych, dla tego konkretnego zestawienia. Do tego dostałam kilka porad, jak można rozwijać swoje mocne strony.

Inspirujący twórcy

Jak się uczyć, to od najlepszych! Kwiecień szczególnie obfitował dla mnie w inspirujących artystów. A to za sprawą książki Agaty Napiórkowskiej – „Jak oni pracują” i serialu dokumentalnego Netflix – „Abstrakt. Sztuka designu”. W obu przypadkach mamy do czynienia z cyklem rozmów z różnymi twórcami na temat ich sposobu pracy. Książka skupia się na systemie organizacji, drobnych rytuałach, zwyczajach polskich pisarzy, malarzy, rysowników… Wynika z niej jednoznacznie: nie ma jednego modelu działania, każdy musi stworzyć swój własny. Fajnie jednak poczytać o różnych trikach, specyficznych metodach, które stosują uznani twórcy.

Jak oni pracują

„Jak oni pracują” – Agata Napiórkowska

Serial Netflix to wizualna perełka. Przypomina trochę inną serię – „Chef’s Table” – poświęconą światowej sławy kucharzom. Jest nakręcony z rozmachem, nie przypomina tradycyjnego dokumentu. Przedstawia designerów z bardzo odległych dziedzin – od rysownika New Yorkera, po projektanta butów Nike’a. Wszystkich ich łączy wielka pasja tworzenia, pracowitość i olbrzymi talent. Poznajemy całą drogę, którą przeszli, żeby osiągnąć sukces. Dowiadujemy się, co ich inspiruje, jakie doświadczenia ich ukształtowały. Wszystko to opowiedziane jest w bardzo dynamiczny sposób, wypowiedzi bohaterów przeplatają się z animacjami, scenami nakręconymi z użyciem efektów specjalnych. Dla tego jednego serialu warto wypróbować Netflix (a przez miesiąc można to zrobić za darmo)!

Abstract

„Abstrakt. Sztuka designu” – serial dokumentalny Netflix

Sukulenty

W moich inspiracjach musi pojawić się coś roślinnego :) Wydaje mi się, że moda na sukulenty zaczęła się już z rok temu (a może wcześniej?). Pojawiały się na rysunkach, grafikach, plakatach…, w bukietach ślubnych i oczywiście na domowych parapetach. Ja jakoś długo się opierałam, ale w końcu musiałam zamówić większą liczbę sadzonek (na ślub) i dodałam kilka dla siebie. Potem długo się zastanawiałam, w czym je posadzić. Na Pintereście jest kopalnia pomysłów na nietypowe doniczki. Próbowałam nawet zrobić je własnoręcznie z betonu. Jak to się wszystko skończyło, zobaczycie już niedługo w Kronice!

sukulenty3

Sklepy internetowe

Już prawie na koniec chcę Wam pokazać dwa sklepy internetowe, do których ostatnio zaglądam. Pierwszy z nich to anthroplogie.com ze szczególnie godnym polecenia działem house&more (choć są też śliczne suknie ślubne i weselne!). Prawie wszystko jest tam piękne, a przynajmniej oryginalne i przykuwające uwagę. Dużo przedmiotów ma elementy w kolorze złota, które ostatnio tak mi się podoba. Ceny są wysokie i nie wiem, czy kiedykolwiek zdecyduję się coś kupić, ale miło popatrzeć na takie ładne i kobiece rzeczy. Ja lubię się w ten sposób inspirować :)

anthropologie

Drugi sklep jest znacznie bardziej dostępny, bo polski i ma ceny w złotówkach, a nie dolarach :) To rzeczownik.com, w którym znajdziemy przedmioty sprowadzane z zagranicy np. Japonii, czy Wielkiej Brytanii. Wśród tych ostatnich urocze gadżety papiernicze firmy Rifle Paper Co. Najchętniej kupiłabym od nich wszystko :) Koniecznie zajrzyjcie też do działu książęk. Są tam anglojęzyczne perełki!

rzeczownik2

Kabaret Mumio

Na koniec coś z zupełnie innej bajki (i to dosłownie!) – kabaret Mumio i jego nowy program pt. „Welcome home boys”. Na pewno pamiętacie słynne reklamy Plusa z ich udziałem. Ja jednak szczególnie lubię dawne skecze. Trochę się obawiałam, że ten występ nie będzie aż tak fajny, ale całkowicie się myliłam! Oczywiście, to humor bardzo, bardzo abstrakcyjny i specyficzny – trzeba w takim gustować. Ja pozostaję wciąż wierną fanką Mumio. Na ich występ trafiliśmy w warszawskim Teatrze Ateneum. Z tego co czytałam, mają być kolejne spektakle w tym miejscu i na pewno w innych miastach Polski. Polecam serdecznie!

mumio2

To tyle, jeśli chodzi o kwietniowe podsumowanie. Mam nadzieję, że nowa inspiracyjna seria się Wam spodoba i będziecie tu zaglądać w kolejnych miesiącach!

 

ZosiaInspiracje kwietnia

Comments 6

  1. Post
   Author
  1. Post
   Author
  1. Post
   Author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *