Ilustracje do książek Astrid Lindgren

Zosia Inspiracje, Książki Leave a Comment

Powieści Astrid Lindgren to nie tylko ciekawe historie, ale także niezwykłe ilustracje. Dziś zapraszam Was do obejrzenia najlepszych z nich. 

Autorem najbardziej charakterystycznych ilustracji do książek o Emilu jest Björn Berg. Jego postaci smalandzkich wieśniaków są bardzo wyraziste, przypominają trochę karykatury. Ekspresyjność rysunków koresponduje z żartobliwym nastrojem przygód chłopca. Podoba mi się też kolorystyka tych prac – ograniczona głównie do niebieskiego, czerwonego i bieli. Autor zadbał o realizm – wybrał się w podróż do Smalandi gdzie szkicował miejscowe gospodarstwa, ich otoczenie i krajobrazy. Inspirował się także starymi fotografiami.

Emil 2

Emil 5

Emil 3

Emil 4

Ilon Wilkland to moja ulubiona ilustratorka książek Astrid Lindgren i wydaje się, że wyjątkowo ceniła ją także sama pisarka. To ona zaproponowała artystce zilustrowanie „Mio, mój Mio” i zadanie to stało się początkiem wieloletniej współpracy. Wilkland opracowała graficznie między innymi: „Dzieci z Bullerbyn”, „Dzieci z ulicy Awanturników”, „Karlssona z Dachu”, „Nilsa Paluszka”, Ronję córkę zbójnika”. Jej rysunki są delikatne i subtelne.

Dzieci z Bullerbyn

Dzieci z ulicy Awanturników

Lotta

Chociaż jej kolorowe ilustracje są bardzo ładne, ja szczególny sentyment mam do czarno-białych grafik. Mają bardziej niepokojący nastrój, pasują do takich książek jak „Ronja…” czy „Bracia Lwie Serce”.

ronja 2

d81d6bd95dc7a968caadceed85c5635e

Wilkland pięknie zilustrowała sceny rozgrywające się w Lesie Mattisa, przedstawiła też postaci leśnych stworzeń: Wietrzydeł, Pupiszonów i Szaruchów.

Pupiszonki

Szaruchy

Ilustracje do „Braci…” są niemal równie wzruszające, jak sam tekst.

Bracia

Bracia 4

Sofia

Poniższa grafika Ilon Wilkland została wykonana do książki „My na wyspie Saltkrakan”.
My na wyspie...

Ingrid Vang Nyman to najbardziej charakterystyczna ilustratorka przygód Pippi. Jej rysunki są wyraziste i kolorowe, czyli takie jak ich główna bohaterka. Bardzo korespondują z fabułą książek. Pomimo tego, że historie rudej dziewczynki były ilustrowane przez wielu artystów, to właśnie prace Nyman większość czytelników z nią kojarzy.

Pippi 3

Pippi 5

Pippi 4

Ingrid Vang Nyman wykonała także ilustracje do „Dzieci z Bullerbyn”.

Bullerbyn 2

Polski akcent w tym zestawieniu to prace Hanny Czajkowskiej również do książki „Dzieci z Bullerbyn”. Moim zdaniem znacznie ustępują one ilustracjom Ilon Wilkland czy Ingrid Vang Nyman. Mają jednak pewien urok. Nie wiem czemu, ale ich bohaterowie przypominają mi bardziej polskie niż szwedzkie dzieci:)

Bullerbyn 3Bullerbyn 4

Ostatni przywołany tu artysta to Svendt Otto S. Jego prace powstały  do jednego z opowiadań z tomu „Południowa Łąka” p.t. „Gra moja lipa, śpiewa mój słowik”. Niestety, nie można ich obejrzeć w żadnym z polskich wydań. A szkoda, bo są bardzo ładne i zupełnie inne niż wcześniej pokazane.

Moja lipa śpiewa

Moja lipa śpiewa 2

Mam nadzieję, że to małe zestawienie zachęciło Was do tego, żeby spojrzeć na książki Astrid Lindgren pod innym kątem. Ilustracje w książkach dla dzieci są przecież szalenie ważne! Mogą wydobyć dodatkowe znaczenia tekstu, podkreślić nastrój, rozbudzać wyobraźnię. Warto zwracać na nie dużą uwagę.

Astrid ilustracje

Informacje o ilustratorach i część zdjęć znalazłam na stronie Astrid Lindgren.

ZosiaIlustracje do książek Astrid Lindgren

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *