Frida Kahlo

Zosia DIY, Filmy, Inspiracje, Książki 2 Comments

Dziś kolejny wpis z serii poświęconej inspirującym artystom. Tym razem skupię się na niezwykłej meksykańskiej malarce – Fridzie Kahlo. 

Wspominałam już o niej przy okazji zestawienia malarskich filmów. Ten poświęcony artystce, o prostym tytule „Frida”, na pewno warto zobaczyć. Wydaje mi się, że przed jego powstaniem Kahlo nie była aż tak znana poza granicami swojego kraju. Teraz jej życie i twórczość wzbudzają zainteresowanie na całym świecie.

kahlo_self26

Autoportret w aksamitnej sukni, 1926 (źródło zdjęcia)

Jej historia pełna pasji i cierpienia, jest równie interesująca, co same dzieła. Żeby więcej się o niej dowiedzieć, warto sięgnąć po jakąś książkę na przykład fabularyzowaną biografię autorstwa Bárbary Mujicy, wznowioną niedawno przez Marginesy. Ja czytałam ją już dobrych parę lat temu, ale wciąż pamiętam, ze zrobiła na mnie duże wrażenie.

Frida_Kahlo_(self_portrait)

Autoportret z cierniowym naszyjnikiem, 1940 (źródło zdjęcia)

Jej zaangażowanie w sztukę zaczęło się kiedy jako młoda dziewczyna doznała poważnych obrażeń w wypadku tramwajowym. Unieruchomiona na wiele miesięcy w łóżku, zajęła się tworzeniem i w ten sposób odkryła swoje powołanie. Korzystając z lustra malowała najczęściej samą siebie i z czasem autoportrety stały się jej znakiem rozpoznawczym. Widać na nich, jak zmienia się jej twarz, zawsze jednak cechuje ją powaga i skupienie. Artystce towarzyszą rośliny, zwierzęta i symboliczne przedmioty (często odwołujące się do jej bolesnych doświadczeń). W jej obrazach dużo jest motywów organicznych, nawiązujących do życia, biologii, śmierci i przemijania.

image

Autoportret z małpą, 1938 (źródło zdjęcia)

Twórczość Kahlo jest bardzo zanurzona w czasie i miejscu, w którym żyła. Silnie nawiązywała do meksykańskiego folkloru – jej dzieła przypominają często tradycyjne obrazki wotywne, są pozbawione perspektywy, niekiedy wprost odwołują się do narodowych symboli. Te inspiracje wiązały się z zaangażowaniem politycznym malarki – razem z mężem Diego Riverą sympatyzowali z komunistami. Ich związek to kolejny watek wyraźnie obecny w jej twórczości. Starszy od niej o 21 lat, w momencie ślubu był już znanym i cenionym malarzem. Początkowo przede wszystkim mentor początkującej artystki, później stał się dla niej partnerem, a w końcu źródłem wielu cierpień, za sprawą swoich licznych romansów. W pewnym momencie małżonkowie zdecydowali się na rozwód, po kilku latach wzięli jednak ponownie ślub.

Frida i Diego

Kadr z filmu „Frida” nawiązujący do obrazu artystki, na którym sportretowała siebie z mężem – Diego Riverą (w ich role wcielili się Salma Hayek i Alfred Molina)

Mimo niewątpliwego smutku płynącego z obrazów Fridy Kahlo jest też w nich dużo życia i energii. Głownie za sprawą kolorów, egzotycznej roślinności i strojów. Artystka lubiła wyraziste ubrania, chodziła głównie w długich, meksykańskich sukniach, które zasłaniały jej nogi – zniekształcone po przebytym w dzieciństwie polio.

zdjęcie

Frida Kahlo, 1939

Jej postać i twórczość zainspirowały mnie do stworzenia pracy, którą planowałam od jakiegoś czasu. Chodziło o odnowienie drewnianego sekretarzyka, który dawno temu podarowałam mamie. Ozdobiłam go wtedy suszonymi kwiatami, które z czasem wyblakły. Teraz chciałam nadać mu całkiem nowy charakter.

2

Wyszlifowałam górną powierzchnię papierem ściernym (niestety nie udało mi się usunąć wszystkich śladów po kwiatach). Naniosłam na nią szkic inspirowany zdjęciem Fridy Kahlo i jej obrazami, w których tło tworzą duże liście (jest ich kilka).

3

Pomalowałam cały obrazek akrylami. Motylek widoczny po prawej stronie także nawiązuje do jednego z obrazów artystki. frida1Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że moja praca nie może się równać z dziełami Fridy. Chciałam jednak stworzyć coś, co będzie odrobinę przypominało jej styl, oddawało nastrój jej obrazów, a przy tym będzie kolorowe i energetyczne. W końcu przed nami listopad i trzeba jakoś zrekompensować sobie nadchodzącą szarugę:)

frida2

Lubię też kiedy tego typu prace mają wymiar praktyczny. W tym wypadku do drewnianego pojemnika można schować różne szpargały, na przykład przybory papiernicze. Widoczny na zdjęciu piórnik kupiłam w Tigerze i domalowałam do niego kolorowe elementy.

frida3

Na koniec mam dla Was kilka inspiracji związanych z postacią malarki. Kahlo jest tak znana, że na stałe już zagościła w pop kulturze. Jej wizerunek figuruje na torbach, kubkach i koszulkach. Ja wybrałam kilka rzeczy, które przypadły mi do gustu. Podobne kolaże widziałam w kilku miejscach, ale szczególnie podobają mi się te tworzone przez ladnebebe.pl. Bardzo lubię tam zaglądać i serdecznie polecam stronę (nie tylko tym, którzy mają dzieci:)).

frida kolaż1. Tapeta na ścianę od Pixers,

2. Piękne i oryginalne prace artystki Eleny Caron (którą obserwuję na Instagramie) często kojarzą mi się z postacią Fridą Kahlo,

3. T-shirt od  NOH8 SNDCT,

4. Kubek z Fridą (z napisem w języku słoweńskim). Tak się składa, że mam inny z tej serii, z wizerunkiem Julii Primic, i bardzo go lubię:),

5. Fabularyzowana biografia malarki (Wydawnictwo Marginesy).

ZosiaFrida Kahlo

Comments 2

 1. Ola | Mikmok blog

  Jestem bardzo ciekawa, jak Frida prezentuje się „na żywo”, bo jeszcze nigdy nie miałam okazji się przekonać :)

  Twoje pudełko jest świetne! Bardzo dobrze dobrana kolorystyka i generalnie jestem pełna podziwu dla umiejętności :)

  A z „gotowców” najbardziej podoba mi się kubek :)

  1. Post
   Author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *