E. H. Shepard

Zosia Inspiracje, Książki 2 Comments

Tym razem kolejny wpis z serii przedstawiającej wielkich ilustratorów. Dziś pokażę Wam prace niezwykłego brytyjskiego rysownika – Ernesta Howarda Sheparda, znanego przede wszystkim z ilustracji do „Kubusia Puchatka”. 

14

Shepard żył w Anglii na przełomie wieków, w latach 1879-1976 (dożył prawie stu lat!). Skończył prestiżową Akademię Królewską, gdzie uczył się rysunku. Brał udział w I wojnie światowej i zdobył podczas niej stopień majora.

33

W 1921 r. rozpoczął pracę dla magazynu „Punch”, gdzie po pewnym czasie stał się głównym rysownikiem. Prace, które wtedy wykonał, można obejrzeć na stronie magazynu, który istniał jeszcze do 2002 roku. To jego redaktor naczelny poznał Sheparda z Alanem Aleksandrem Milnem, który akurat poszukiwał ilustratora do zbioru wierszyków.

34

Dwaj mężczyźni szybko nawiązali współpracę. Po pierwszej książce, przyszła kolej na opowiadania o Kubusiu Puchatku Przygotowując się do pracy Shepard odwiedzał okolicę w której mieszkał Milne i analizował wygląd ulubionych zabawek synka pisarza – Krzysia. Dziś oryginalne pluszaki stanowią cenny eksponat. Prawda, że widać podobieństwo do książkowych boahterów?:)

zabawki

Mieszkańcy Stumilowego Lasu mają wiele ludzkich cech – każdy z nich obrazuje jakiś typ osobowości, ale jednocześnie pozostają zwierzętami. Ilustracje Sheparda świetnie pokazują te niuanse. Razem z tekstem Milnego wykreowały niezwykłe i zabawne charaktery.36Ponieważ brakowało w moim domu tej klasyczne pozycji, jakiś czas temu kupiłam połączone wydanie Naszej Księgarni, czyli „Wielką Księgę Kubusia Puchatka”.

wielka_ksiega_kubusia_puchatka_IMAGE1_281214_14

Ma ona bardzo ładną kolorową (i matową) okładkę, a w środku oryginalne czarnobiałe ilustracje E.G. Sheparda. Okładkę od wewnątrz zdobi charakterystyczna mapa Stumilowego Lasu.

22

Chyba każdy lepiej lub gorzej zna przygody Kubusia i jego przyjaciół, a jednak dobrze jest mieć je wszystkie w jednym miejscu i móc do nich wracać, kiedy przyjdzie ochota:)

25

Zamaszysta kreska charakterystyczna dla stylu Sheparda, sprawia, że jego rysunki czasami przypominają szkice. Unikał on dzięki temu efektu przesłodzenia, tak częstego w przypadku ilustracji dla dzieci.

9

Inna książka, którą w piękny sposób zilustrował Shepard, to „O czym szumią wierzby” Kennetha Grahame’a. Nie jest tak znana na świecie jak „Kubuś Puchatek”, w Wielkiej Brytanii jednak należy do absolutnej klasyki.

30

W Polsce książka ukazała się wiosną tego roku w wydawnictwie Vesper. Wcale nie było mi tak łatwo ją zdobyć. Ale w końcu się udało:) Oczywiście, nie jest to pierwsze polskie wydanie, ale nie wiem, czy do tej pory była dostępna u nas wersja z tymi ilustracjami.

oczymszumiawierzbyokladka

W przypadku tej opowieści bohaterami także są zwierzęta, ale bardzie zanurzone w przyrodzie, nie pozbawione instynktu (nie są maskotkami:). Mieszkają najczęściej w norach, w środku przypominających przytulne angielskie mieszkania.

32

Ta książka również bogata jest w wątki psychologiczne, a nawet filozoficzne. Zwierzątka często rozważają swoje miejsce w świecie i sens istnienia. Mnóstwo jest także zachwytów nad dziką przyrodą, a także zachęt do celebrowania codzienności.

3

Prace Sheparda wspaniale wzbogacają opowieść o Krecie, Szczyrze Wodnym, Borsuku, Ropuchu i innych bohaterach. Współtworzą nastrój XIX – wiecznej Anglii. Zwierzęta i ludzie egzystują tu we względnej zgodzie, ciesząc się urokami życia, przeżywając też swoje zmartwienia.

28

Na wewnętrznej stronie okładki także znajduje się mapa pokazująca usytuowanie najważniejszych punktów opowiadania.

29

Współpraca Sheparda z Grahame’m, podobnie jak w przypadku Milnego, nie skończyła się na jednej książce. Zilustrował także jego „Szczęśliwe dni”. Niestety, w Polsce książka ta ukazała się w innej oprawie graficznej. Może będzie kiedyś nowe wydanie?

11

Już prawie na koniec zamieszczam trzy urocze obrazki pochodzące z wspomnianego wcześniej magazynu „Punch”, które pokazują wszechstronność ilustratora.16
15

Poniższa ilustracja, nosząca tytuł „Nadejście wiosny”, przywodzi na myśl styl polskiego rysownika i malarza Jana Marcina Szancera, o którym pisałam już wcześniej. Zwykle jednak styl Sheparda był bardziej surowy, a linie ostrzejsze.Nadejście wiosny - Punch

Na sam koniec ciekawostka: córka rysownika – Mary Shepard – poszła w ślady ojca i także została ilustratorką książek dla dzieci.

Mary Shepard

Znamy ją z zabawnych ilustracji do przygód Mary Poppins!

21

Ale to już temat na zupełnie inny wpis…

M.Sh.2

Mam nadzieję, że te kilka słów o znakomitym brytyjskim rysowniku, jakim był Shepard, przybliżyło Wam jego postać. Warto sięgać po książki przez niego ilustrowane i zamiast disneyowskiego Kubusia Puchatka, poznawać tego oryginalnego!

źródło ilustracji i zdjęć: Pinterest

ZosiaE. H. Shepard

Comments 2

 1. Gaja

  … bardzo, naprawde bardzo serdecznie dziękuję Ci z aten malowniczy wpis. Przeniosłaś mnie do dzieciństwa, które pełne było baśni i bajek opowiadanych przez moją mamę. Do tej pory jestem wielką fanką Mary Poppins, dlatego tym bardziej cieszę się, że o niej wspomniałaś.
  Mało kiedy my, dorosli, zwaracamy uwagę na ilustratorów, a to oni nadają wszystkim baśniom magii i koloru…
  Bardzo Ci dziękuję za ten wpis, jest mi ogromnie miło! :*

  1. Post
   Author
   Zosia

   Bardzo się cieszę:) To prawda, że ilustracje są ogromnie ważne i nie powinny być traktowane jedynie jako dodatek. Ja czuję, że Mary Poppins jeszcze na mnie czeka. Czytałam co prawda z jedną, czy dwie części, ale nie całość. Pewnie jeszcze się w niej rozsmakuję:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *