Boznańska w Narodowym

Zosia Inspiracje Leave a Comment

Od 26 lutego możemy oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie wystawę poświęconą Oldze Boznańskiej. Potrwa ona do 2 maja i nikt, kto interesuje się sztuką, nie powinien jej przegapić!

Udało się pokazać bardzo wiele obrazów artystki, która wciąż chyba bardziej znana jest za granicą niż w Polsce. Uznawana dziś za jedną z najważniejszych malarek swego czasu.

Dziewczynka z chryzantemami

Dziewczynka z chryzantemami, 1894 r.

Chociaż dzieła Boznańskiej są różnorodne, to jednak największą uwagę zwracają portrety i to właśnie ich namalowała najwięcej. Historycy sztuki zwracają uwagę na psychologiczne ujęcie postaci. Rzeczywiście, twarze przedstawione są w niezwykły sposób, a ich najważniejszym elementem są zwykle oczy.

Bretonka

 Bretonka, 1890 r.

Urzeka płynąca z obrazów wrażliwość i czułość zwłaszcza w przypadku portretów dzieci. Są to najczęściej delikatne, niewinne twarze, w których można dostrzec pewną melancholię, a czasem zagubienie. Boznańska, nazywana malarką szarości, utrzymywała w swoich dziełach stonowaną kolorystykę. Tym bardziej uwagę obserwatora przykuwają elementy kolorowe, błysk na paznokciach, czy czerwień ust.

Japonka

 Japonka, 1889 r.

Wystawę ogląda się bardzo dobrze, jest świetnie przygotowana i zaaranżowana. Decydujące jest jednak to, że same obrazy są  po prostu piękne. Boznańska świadoma była własnego znaczenia i talentu. Z jej licznych autoportretów bije poczucie godności i pewności siebie.

Dwoje dzieci na schodach

 Dwoje dzieci na schodach, 1898 r.

To, jak dorobek artystki sytuuje się na tle innych, także możemy zaobserwować na wystawie. Ekspozycja została wzbogacona o dzieła takich wielkich malarzy jak Manet, czy Velázquez. Tworzą one kontekst dla twórczości Boznańskiej. Wśród tych obrazów znajduje się niezwykła Harmonia w szarości i zieleni. Miss Cicely Alexander Whistlera z 1873 roku, wypożyczona przez Tate Gallery w Londynie. Żeby zobaczyć to dzieło, trzeba się pośpieszyć. Jest w Warszawie tylko do 25 marca!

Harmonia w szarości i zieleni

Harmonia w szarości i zieleni. Miss Cicely Alexander, James McNeill Whistler, 1873 r.

Wystawie towarzyszą różne wydarzenia edukacyjne, o których możemy dowiedzieć się ze strony muzeum. Na pewno warto wybrać wśród nich coś dla siebie!

ZosiaBoznańska w Narodowym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *