Botaniczne inspiracje cz.2.

Zosia Inspiracje, Książki Leave a Comment

Listopad to dla mnie najsmutniejszy miesiąc w roku. Złota jesień już zwykle się kończy, przed nami zima, a do wiosny jeszcze tak daleko… Dlatego umilam sobie ten czas kwiatowymi motywami, którymi chcę się dzisiaj z Wami podzielić. Zapraszam na drugą część botanicznych inspiracji.

Dostałam niedawno w prezencie piękny zestaw akwareli. Poprzedni służył mi od lat, chyba jeszcze od czasów podstawówki :) Podobno rosyjskie akwarelki są najlepsze. Nie wiem, czy to prawda, ale te sprawdzają się świetnie! Teraz prawie każdą wolną chwilę wykorzystuję na malowanie. Najchętniej wybieram właśnie kwiatowe motywy.

1

Wielka kopalnią zdjęć jest dla mnie Pinterest, na którym można znaleźć mnóstwo pięknych akwareli. Zaglądam tam często w poszukiwaniu inspiracji, odwzorowuję motywy, które szczególnie mi się podobają. Myślę, że to dobry sposób na naukę malowania (i nie tylko!).

2

Inny to przeglądanie podręczników. Nigdy nie byłam do nich szczególnie przekonana. Postępowanie według instrukcji „krok po kroku” – to nie dla mnie. Tym razem jednak się złamałam i kupiłam książkę widoczną na poniższym zdjęciu.

3a

Okładka niezbyt mnie zachęciła, ale w środku znalazłam wiele przydatnych informacji. Autorka – Billy Showell – specjalizuje się w malowaniu kwiatów akwarelami, a to temat wprost wymarzony dla mnie :)

3c

Książka dzieli się na dwie części – pierwszą zawierającą praktyczne porady dotyczące techniki akwarelowej i drugą, która pokazuje postępowanie w przypadku malowania konkretnych gatunków. I co najważniejsze, w środku jest naprawdę ładna :)

3b

Kolejna książka jest po prostu piękna. To album wydany przez poznańską kwiaciarnię Kwiaty i Miut. Premiera miała miejsce już jakiś czas temu (chyba na wiosnę?). Ich kompozycje nieustannie mnie zachwycają i są natchnieniem przy powstawaniu kwiatoczułych prac:)
3d Książka zawiera krótkie opisy poszczególnych gatunków, porady dotyczące aranżacji, a także esej o kwiatach w malarstwie.

3g

Warto śledzić gdzie Kwiaty i Miut przyjeżdżają bo ich działalność to nie tylko florystyczne wyroby, ale też warsztaty, pokazy i udział w różnych targach. Często bywają na Mysiej 3 w Warszawie na przykład przy okazji Święta Kwiatów.

4

Ostatnia książka, którą chcę się z Wami podzielić, to nowość wydawnictwa Dwie Siostry. „Botanicum” jest kolejną pozycją przyrodniczą po wydanym jakiś czas temu „Animalium”. W obu przypadkach wielką wartością albumu są wspaniałe ilustracje Katie Scott.

4a

Nawiązują one do dawnych botanicznych rycin, chociaż co ciekawe, powstały z połączenia pracy odręcznej i komputerowej. Wędrówka po kolejnych stronach ma przypominać wizytę w muzeum, co zapowiada już umieszczony na okładce bilet.

4b

Kolejne rozdziały tworzą klasyfikacje roślin, niektóre bardzo zaskakujące. Książka zawiera wiele przydatnych informacji i myślę, że może rozbudzić w czytelniku prawdziwą botaniczną pasję. Na pewno przeglądanie jej sprawia dużą przyjemność.

4c

Wszystkie te inspiracje nadają się zarówno dla dużych, jak i małych:) Sądzę też, że mogą podsunąć pomysły prezentów na nadchodzące święta. A biorąc pod uwagę jak szybko czas leci, Boże Narodzenie jest tuż tuż ;)

ZosiaBotaniczne inspiracje cz.2.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *