Beatrix Potter

Zosia DIY, Inspiracje, Książki 3 Comments

Ilustracje małych zwierzątek o imionach takich jak Piotruś, Beniamin, czy Tekla mogą dla niektórych być zbyt słodkie i sentymentalne. Ja jednak uważam, że są urzekające. Kryje się za nimi historia niezwykłej kobiety – ilustratorki i autorki książek dla dzieci – Beatrix Potter. O jej życiu opowiada film „Miss Potter”, w którym główną rolę zagrała Renée Zellweger, a w postać jej wydawcy wcielił się Ewan McGregor. W odróżnieniu do większości hollywoodzkich produkcji, ta pełna jest łagodności i niewinności, w pełni oddaje nastrój obrazków.

miss potter plakatźródło zdjęcia: stopklatka.pl

Jednak życie samej Beatrix nie zawsze było sielankowe. Obdarzona niezwykłą wyobraźnią, miała odwagę postępować wbrew obowiązującym w konserwatywnym społeczeństwie schematom. Przez całe życie spotykała się z niezrozumieniem, również ze strony najbliższych. Początkowo sama powielała swoje prace i dopiero kiedy zdobyły popularność wśród znajomych, wydawnictwo Warne & Co zdecydowało się nawiązać z nią współpracę.

Peter_Rabbit_article_detailPiotruś Królik, pierwsza i najsłynniejsza postać z całej serii, powstał w 1893 r.

Beatrix Potter zmagał się z licznymi uprzedzeniami jako kobieta, przez znaczną część swojego życia panna, a do tego autorka książek dla dzieci. Jednak umiała zachować determinację w dążeniu do celu i niezależność myślenia.

Hunca_Munca_article_detailPani Tycia Myszka

Ilustracje, które tworzyła, nie miały swojego źródła jedynie w fantazji. Opierały się na jej dogłębnej znajomość zwierząt i wieloletniej ich obserwacji. Potter całe życie czuła się związana z przyrodą. W drugiej połowie życia zaangażowała się w ochronę terenów Krainy Jezior. Przeprowadziła się tam, a następnie wykupywała kolejne działki ratując je przed zabudową.

Miss_Mopet_article_detailPanna Mopcia

W Polsce powiastki autorstwa Beatrix Potter pojawiły się dopiero w latach 90. Zbiorowe wydanie ukazało się całkiem niedawno, bo w 2011 r., w wydawnictwie Wilga. Zawiera ono aż cztery utwory opublikowane po raz pierwszy. Przekładu dokonała sama Małgorzata Musierowicz.

Mrs_Tiggy-Winkle_article_detailPani Mrugalska

 Znajdziemy w niej wszystkie urocze postaci z opowieści Beatrix Potter i oczywiście przepiękne ilustracje.

11

Zabrałam się do tej lektury w pewien słoneczny poranek, uznając, że będzie się świetnie komponować z gorącą czekoladą:)

3

Potem przerysowałam kilka postaci na papier do akwareli za pomocą cienkopisu i wodnych kredek. Myślę, że zwierzęcy bohaterowie aż proszą się o to, żeby wyskoczyć z książki:)

5To świetny motyw do wykorzystania na dziecięcym przyjęciu. Ja zrobiłam z nich winietki (przyklejając wycięte obrazki do kartonu za pomocą wystających gąbeczek), które podpisałam imionami bohaterów.

6

Maili goście mogą wcielić się w te postacie, co znajdzie zastosowanie rozmaitych grach i zabawach.

7

Motywy zwierzątek mogą pojawić się też na girlandach lub kotylionach. Są bardzo ładne i na pewno tworzą cieplejszy klimat niż postaci z popularnych kreskówek.

8

Mój rysunek z Jeremim Rybakiem nie bardzo pasował do winietek, więc wykorzystałam go do ozdobienia drewnianej piki. Teraz znajduje się w doniczce z małym cyprysem.

9

Oczywiście w internecie znajduje się mnóstwo reprodukcji przedstawiających Królika Piotrusia i innych bohaterów. Można je więc wydrukować i nakleić na przykład na papierowe kubeczki, czy czapeczki. Jedynym ograniczeniem jest więc wyobraźnia. A jeśli chodzi o słuchanie jej głosu, to najlepszą inspiracją będzie tu sama Beatrix Potter:)

 

 

oryginalne  ilustracje pochodzą z oficjalnej strony B.P. : www.peterrabbit.com/en

 

ZosiaBeatrix Potter

Comments 3

    1. Post
      Author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *