10

Beatrix Potter

Zosia DIY, Inspiracje, Książki 3 Comments

Ilustracje małych zwierzątek o imionach takich jak Piotruś, Beniamin, czy Tekla mogą dla niektórych być zbyt słodkie i sentymentalne. Ja jednak uważam, że są urzekające. Kryje się za nimi historia niezwykłej kobiety – ilustratorki i autorki książek dla dzieci – Beatrix Potter. O jej życiu opowiada film „Miss Potter”, w którym główną rolę zagrała Renée Zellweger, a w postać jej wydawcy wcielił się Ewan McGregor. W odróżnieniu do większości hollywoodzkich produkcji, ta pełna jest łagodności i niewinności, w pełni oddaje nastrój obrazków.

miss potter plakat
źródło zdjęcia: stopklatka.pl

Jednak życie samej Beatrix nie zawsze było sielankowe. Obdarzona niezwykłą wyobraźnią, miała odwagę postępować wbrew obowiązującym w konserwatywnym społeczeństwie schematom. Przez całe życie spotykała się z niezrozumieniem, również ze strony najbliższych. Początkowo sama powielała swoje prace i dopiero kiedy zdobyły popularność wśród znajomych, wydawnictwo Warne & Co zdecydowało się nawiązać z nią współpracę.

Peter_Rabbit_article_detail
Piotruś Królik, pierwsza i najsłynniejsza postać z całej serii, powstał w 1893 r.

Beatrix Potter zmagał się z licznymi uprzedzeniami jako kobieta, przez znaczną część swojego życia panna, a do tego autorka książek dla dzieci. Jednak umiała zachować determinację w dążeniu do celu i niezależność myślenia.

Hunca_Munca_article_detail
Pani Tycia Myszka

Ilustracje, które tworzyła, nie miały swojego źródła jedynie w fantazji. Opierały się na jej dogłębnej znajomość zwierząt i wieloletniej ich obserwacji. Potter całe życie czuła się związana z przyrodą. W drugiej połowie życia zaangażowała się w ochronę terenów Krainy Jezior. Przeprowadziła się tam, a następnie wykupywała kolejne działki ratując je przed zabudową.

Miss_Mopet_article_detail
Panna Mopcia

W Polsce powiastki autorstwa Beatrix Potter pojawiły się dopiero w latach 90. Zbiorowe wydanie ukazało się całkiem niedawno, bo w 2011 r., w wydawnictwie Wilga. Zawiera ono aż cztery utwory opublikowane po raz pierwszy. Przekładu dokonała sama Małgorzata Musierowicz.

Mrs_Tiggy-Winkle_article_detail
Pani Mrugalska

 Znajdziemy w niej wszystkie urocze postaci z opowieści Beatrix Potter i oczywiście przepiękne ilustracje.

11

Zabrałam się do tej lektury w pewien słoneczny poranek, uznając, że będzie się świetnie komponować z gorącą czekoladą:)

3

Potem przerysowałam kilka postaci na papier do akwareli za pomocą cienkopisu i wodnych kredek. Myślę, że zwierzęcy bohaterowie aż proszą się o to, żeby wyskoczyć z książki:)

5
To świetny motyw do wykorzystania na dziecięcym przyjęciu. Ja zrobiłam z nich winietki (przyklejając wycięte obrazki do kartonu za pomocą wystających gąbeczek), które podpisałam imionami bohaterów.

6

Maili goście mogą wcielić się w te postacie, co znajdzie zastosowanie rozmaitych grach i zabawach.

7

Motywy zwierzątek mogą pojawić się też na girlandach lub kotylionach. Są bardzo ładne i na pewno tworzą cieplejszy klimat niż postaci z popularnych kreskówek.

8

Mój rysunek z Jeremim Rybakiem nie bardzo pasował do winietek, więc wykorzystałam go do ozdobienia drewnianej piki. Teraz znajduje się w doniczce z małym cyprysem.

9

Oczywiście w internecie znajduje się mnóstwo reprodukcji przedstawiających Królika Piotrusia i innych bohaterów. Można je więc wydrukować i nakleić na przykład na papierowe kubeczki, czy czapeczki. Jedynym ograniczeniem jest więc wyobraźnia. A jeśli chodzi o słuchanie jej głosu, to najlepszą inspiracją będzie tu sama Beatrix Potter:)

 

 

oryginalne  ilustracje pochodzą z oficjalnej strony B.P. : www.peterrabbit.com/en

 

Podobne wpisy

Inspiracje września Zgodnie z planem, we wrześniu udało mi się trochę nadrobić zaległości kulturalne. Postawiłam przede wszystkim na kino i mogę polecić Wam dzisiaj w ins...
Jill Barklem Kalendarzowe lato jeszcze trwa, ale ja już czuję nadchodzącą jesień. Dzisiaj chciałabym pożegnać wakacyjny czas z Jill Barklem i jej piękną książką "W...
Niezwykłe kolaże Technika kolażu* jest mi bardzo bliska właściwie od dzieciństwa. Jako mała dziewczynka robiłam prace plastyczne na różne konkursy, ale też dla siebie ...
Inspiracje czerwca Czerwiec był dla mnie bardzo intensywnym miesiącem. Głowę zaprzątały mi głównie działania kwiatowe i nie zostało w niej wiele miejsca na coś innego. M...
ZosiaBeatrix Potter

Comments 3

    1. Post
      Author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *